Kopírovanie tréningových plánov

Kopírovanie tréningových plánov
Je bežnou praxou, že čitateľ časopisu siahne po prvom tréningu, ktorý na stránkach svojho obľúbeného magazínu nájde. Výber je motivovaný nejasnými pravidlami, niekedy úplne chýbajú logické vysvetlenia takéhoto konania.
Kulturistika, ako exaktný šport, nedovoľuje takýto prístup. V tomto článku sa nad touto témou zamýšľam podrobnejšie.

Časopisy a kopírovanie

V článku o význame informácií v kulturistike som uviedol , že časopisy by nemali tvoriť základný zdroj našich informácií o tréningu. Teraz je priestor vysvetliť si prečo.

Tréningový plán v časopise je vyjadrením hrubej tréningovej filozofie konkrétneho kulturistu. Ten sa venuje tréningu s cieľom maximálneho svalového rozvoja. Tento cieľ sa nie vždy zhoduje s cieľom tých, čo časopis čítajú. Bežný čitateľ populárneho časopisu je skôr fitness nadšencom ako kulturistickým fanatikom. Bez kritiky časopisov treba povedať, že mnohé informácie sú ponúkané bez potrebného vysvetlenia. Ak niekto začína cvičiť a nemá možnosť konzultácie s niekým skúsenejším, prípadne nemá problematiku naštudovanú, je pravdepodobné, že použije tréningový plán, ktorý nájde v časopise.

Možno sa niekto spytuje, čo je zlé na použití tréningu skúseného kulturistu. Takýto tréning má predsa viacero výhod - je odskúšaný špičkovým profesionálom a teda pravdepodobne je skutočne účinný?! Takéto úvahy sú naivné a nelogické.

Kde je chyba?

Žiaden tréningový plán nemôže byť striktný, teda akékoľvek odporúčania týkajúce sa presného počtu opakovaní a sérií postrádajú zmysel. Ak kulturista píše, že cvičí tri série jedného cviku, štyri série druhého cviku a tri série tretieho cviku, neznamená to, že takto trénuje na každom tréningu. Skúsený kulturista pozná význam variability v tréningu. Naivný a neskúsený čitateľ si však povie, že ak jeho idol trénuje 15 sérií na biceps, tak asi práve v čísle 15 je skryté tajomstvo masívnych bicepsov.

Dobrý tréningový systém je flexibilný. Musí mať v sebe skrytý priestor na úpravy. Je absolútne nevyhnutné meniť tréning podľa aktuálnych potrieb tela. Neznamená to trénovať podľa inštinktu, ako sa kedysi odporúčalo. Skôr ide o drobné korekcie týkajúce sa použitého počtu opakovaní, cvikov a ďaľších tréningových premenných.

Predstavte si, že v ponúkanom pláne je reč o 15 sériách. Nikde nie je vysvetlené prečo práve 15 sérií, prečo nie 20. Informácia je predkladaná ako fakt, bez patričného vysvetlenia. Čo v prípade, že 15 sérií nebude účinných? Ktorým smerom sa ubrať - k nižšiemu počtu sérií alebo k vyšiemu počtu sérií? Na tieto otázky nikto neodpovedá, pretože odpoveď nie je známa.

Kulturistickí šampióni pristupujú k tréningu s cieľom dosiahnúť nielen maximálny svalový rozvoj, teda kvantitu, ale aj svalovú hustotu a definíciu, teda kvalitu. Je mylné si myslieť, že profesionáli dosiahli svoje objemné svalstvo tréningami, ktoré predkladajú v časopisoch čiateľom. Vzhľadom na úžasnú genetiku týchto borcov je možné predpokladať, že hlavné prírastky objemu dosiahli vo svojich prvých tréningových rokoch, a že v nasledujúcom období zvyšovali kvalitu predtým nadobudnutého svalstva.

Je chybou, že časopisy neuvádzajú tréningy, ktorými sa špičkoví borci dopracovali k svojmu svalovému rozvoju, ale z rôznych dôvodov servírujú čitateľom rysovacie plány a plány na zvýšenie kvality svalovej hmoty. Takéto tréningy nielenže väčšine čitateľov nepomôžu, tieto články môžu výrazne spomaliť, dokonca úplne zastaviť svalový rast kopírujúcich kulturistov.

Individuálny prístup

K významným dôvodom neúčinnosti prezentovaných tréningov patrí ich prísna individuálnosť. Tak ako nenájdeme dvoch ľudí s identickou tvárou, nenájdeme ani dvoch ľudí s identickými svalovými bunkami, metabolizmom, enzýmovou výbavou a mentálnymi vlastnosťami. Odlišnosti sú zapísané v 46 chromozómoch každej bunky nášho tela, tento zákon prírody nedokážeme obísť. Je nemožné, aby dvaja ľudia, čo aj používajúci tie isté premenné (výživa, tréning, regenerácia), dosiahli rovnaké výsledky.

Ako sa vyhnúť chybám

V prvom rade a predovšetkým, rozmýšľajte! Tak ako by ste na trojhodinový turistický pochod nevykročili v šľapkách, tak ani do posilovne nevchádzajte bez adekvátnej teoretickej a praktickej prípravy. Musíte vedieť čo od tréningu očakávate, ako rýchlo to chcete dosiahnúť, ako to chcete dosiahnúť. Ak chcete pribrať na váhe, nepomôže vám predsúťažný tréningový plán vášho kulturistického idola. Ak chcete ziskať kondíciu, je zbytočné aby ste trávili päť dní v posilovni. Niekedy je až zarážajúce aké diletantské chyby robia, v iných oblastiach rozumní a úspešní ľudia.

Tréning v časopise (alebo z iného zdroja) vždy chápte ako príklad. Môžete použiť rozloženie svalových skupín, zostavu cvikov alebo trebárs základné pravidlá tréningu. V detailoch však reflektujte vlastné potreby. Ak sa vám zdá trojdňový split príliš rozťahaný, použite dvojdňový split. Ak sa vám päť sérií zdá byť príliš veľa, použite tri série. Pamätajte si, že nikto sa k výsledkom nedopracoval priamočiaro. Každý šampión musel nájsť cestu, ktorá mu priniesla výsledky. Od skvelých výsledkov vás nedelia steroidy a drahé doplnky výživy, ale správna cesa, ktorú ste doteraz nenašli.

Záver

Verím, že po prečítaní tohoto článku vás už nebude pokúšať tréningový plán Kevina Levroneho alebo Ronnieho Colemana. Naučte sa selektovať prijaté informácie a nebojte sa chýb, ktoré vyplynú z vášho experiementovania. Ak nebudete ješitný a včas si priznáte chybu, stratíte iste menej času, ako keď budete čakať na to, kedy vám zaberie okopírovaný tréningový plán. Verte tomu, že ak nezabral doteraz, už nezaberie nikdy.