Ako premeniť tuk na svaly?

Ako premeniť tuk na svaly?
Svaly & tuky

Možno máte úplne jasnú predstavu, ako by malo ideálne vaše telo vypadať: samozrejme štíhle, zároveň ale pevné. A úplne najlepšie by bolo, keby sa prebytočný tuk na pažiach či stehnách premenil na svaly. Je to možné?

 

Možno máte teraz figúru skôr ako vrecko zemiakov, ale ste odhodlaní s tým začať niečo robiť. Veď už toľkým ľuďom (a to na tom boli ešte oveľa horšie!) Sa podarilo schudnúť a svoje telo krásne sformovať.

Možno vám, rovnako ako mnoho iným napadla otázka : "Bude možné ten prebytočný tuk, čo mám na zadku, premeniť na pevnú svalovú hmotu?" To by bolo samozrejme perfektné . S tým musíme súhlasiť. Teraz vám ale vysvetlíme, ako  to v skutočnosti je.

Odpoveď znie: Nie.

"Bohužiaľ - premeniť tuk na svaly nie je  možné.  Jedná sa o dve úplne odlišné tkanivá, ktoré majú iné zloženie i funkciu a jedna na druhú sa jednoducho pretvoriť nedá.

To ale samozrejme neznamená, že nemôžete získať krásnu postavu bez nadbytočného tuku a zároveň nabudovať svalovú hmotu. Len musíte ísť na vec trochu inak a vedieť, ako organizmus v tomto ohľade funguje.

Svaly & tuky

"Spaľovanie tukov je katabolický stav alebo tiež rozklad látok. Priberanie svalovej hmoty je anabolický stav čiže naopak stavba látok. Svalové tkanivo je aktívna hmota, čo znamená, že sa hýbe a vytvára teplo. Tukové tkanivo je pasívna hmota, ktorá len visí a obaľuje telo. Tuk predstavuje pre telo záťaž. Ako z hľadiska kardiovaskulárneho - ste viac zadýchaný , opotrebovávajú sa vám kĺby, a v neposlednom rade aj z hľadiska psychického. "

Je ale treba podotknúť, že tuk sám o sebe nie je len škodca. Podporuje v organizme rad nevyhnutných procesov, ako je zdravá termoregulácia alebo vstrebávanie živín, je tiež dôležitý pre hormonálnu rovnováhu a chráni orgány. Na tieto funkcie ale ženám postačí zhruba 18 až 25 percent tuku v tele a mužom ešte menej - 10 až 25 percent. Výrazný nadbytok tuku potom nemá žiadne pozitíva a skutočne je iba na obtiaž.

Najprv spaľujte, potom budujte 

Trápi vás nadbytok tuku, ale zároveň chcete svaly? Budete musieť byť trpezliví. Najistejšou variantou je totiž pracovať najskôr na jednom a potom na druhom. "Odporúča sa teda najprv zamerať sa na spaľovanie prebytočného podkožného tuku a potom sa venovať budovaniu svalovej hmoty.

V období, keď sa snažíte odbúrať tuky, ste v kalorickom deficite - svojimi aktivitami a denným režimom vydáte viac energie, než prijmete z jedla a pitia. Zato budovanie svalov zvyčajne vyžaduje pravý opak, teda musíte prijať viac než vydať. Preto sa odporúča prvýkrát spaľovať, potom naberať. Avšak, v istej miere, je možné tieto pravidlá obísť. Prezradíme vám ako.

Páliť a naberať zároveň? ide to

Nemôžete sa zmieriť s tým, že vo fáze spaľovania tuku žiadne svaly nevybudujete? Tentokrát pre vás máme dobrú správu: spaľovať tukové tkanivo a naberať svalovú hmotu súčasne za istých okolností je možné.

"Ak sa niekto chce zbaviť tuku a vybudovať si zároveň svalovú hmotu, mal by sa zamerať tak na posilňovanie ako aj na aeróbny tréning. Kým aeróbny tréning ako beh alebo jazda na bicykli pomôže s odstraňovaním prebytočného tuku, silový tréning podporí rast svalov. A čím viac svalov človek získa, tým viac sa mu navýši bazálny metabolizmus, vďaka ktorému potom bude spaľovať viac energie, a teda tiež tukov, aj keď bude v režime spánku.

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu