Fitness strava

Fitness strava
najčastejšie chyby v športovej výžive

Kulturistika a fitnes sa neustále vyvíja a platí to aj vo výžive. Človek by teda povedal, že s postupom času a s novými poznatkami budú všetci o niečo múdrejší, ale tak tomu vôbec nie je. Veľa začiatočníkov sa často opakovane dopúšťa rovnakých alebo úplne nových chýb vo výžive a mnohokrát tým sabotuje vlastný progres. Svoj podiel na tom má aj práve spomínaná dostupnosť mnohých informácií a poznatkov, ktoré nie sú vždy seriózne.

Poďme si ukázať, aké najčastejšie chyby robia  začiatočníci (ale i pokročilí)  v športovej výžive? Nadbytok bielkovín. Nadmerný prísun proteínov sa týka hlavne mladých športovcov, ktorí chcú za čo najkratší čas čo najväčšie svalové prírastky. Nielenže sa nadbytok bielkovín v strave už nevyužije pre syntézu svalových vlákien (telo využije len toľko, koľko potrebuje), ale nadbytok bielkovín sa odbúrava na odpadové produkty, ktoré sa vylučujú močom.  Obličky zdravého človeka sú síce schopné vyšší príjem bielkovín nejakú dobu zvládať, ale nadbytok bielkovín má aj iné negatíva. Pri odbúravaní nadbytku bielkovín sa spotrebúva veľké množstvo energie. To potom vedie k poklesu výkonnosti a únave, a to ako fyzickej, tak psychickej. Pomerne módne sú vysokoproteínové diéty s obmedzovaním príjmu sacharidov, ktoré majú viesť k redukcii hmotnosti. Veľa ľudí sa bojí sacharidov a domnieva sa, že keď bude jesť kvantá bielkovín, prijme menej využiteľnej energie.

 

Pitný režim je jedna z najpodceňovanejších zložiek športovej výživy. Koľko pozornosti venujeme bielkovinám a koľko tomu, aby sme neprijímali nadbytok cukrov? Ale čo pitný režim? S ním to už tak horúce nie je, že? Na prvom mieste musím zdôrazniť, že absolútne nevhodný je pre športovcov alkohol. Alkohol je nielen návyková látka spôsobujúca zmeny v správaní a zdravotné problémy, ale je preukázaný aj jeho negatívny účinok na svalovú regeneráciu. Alkohol dodáva telu v malom objeme veľké množstvo energie a napríklad obľúbené pivo je bohatým zdrojom cukrov. Alkohol teda prispieva k nárastu telesnej hmotnosti (pre porovnanie - 1 g alkoholu dodáva energiu 7 kcal, 1 g tukov 9 kcal a 1 g bielkovín a sacharidov 4 kcal). Medzi vhodné nápoje pre športovcov patrí voda, ktorá je základom organizmu (tvorí 70% hmotnosti dospelého človeka). Voda hrá nevyhnutnú úlohu v správnej svalovej činnosti a umožňuje transport živín. Pri dlhšej aeróbnej záťaži je možné využiť hypotonické nápoje alebo pri kratších silovejších aktivitách izotonické nápoje. Presné množstvo príjmu tekutín sa nedá povedať, pretože je to individuálne.

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu