Kedy a ako užívať kreatín?

Kedy a ako užívať kreatín?
Mýty a fakty o creatine...

Čo je kreatín, ako ho užívať?

Kreatín (Creatin) je jedna z najviac preskúmaných látok na pôde fitness výživy. 

Názov kreatín pochádza z gréckeho slova "kreas", čo znamená maso. 

 Jedná sa o kyselinu zvyčajne ju nájdete v svalovej tkanine a jej hlavným zdrojom v oblasti výživy je hlavne maso. Je to látka, ktorá na trhu existuje už desiatky rokov.

Kreatín sa v ľudskom tele nachádza hlavne vo svaloch,v pečeni a v mozgu, celkovo okolo 120g. Denne potrebujeme asi do 20g kreatínu.

Prečo ho užívať pri športe?

 Mnoho začínajúcich cvičencov sa zveruje do náručia kreatínu s vidinou nabratia 5 kg čistých svalov za mesiac.  Neznalí sa mu vyhýbajú ako čert krížu, pretože sa boja že po Kratine ich telo bude zadržiavať vodu .Toto sú však len mýty .

Avšak holé fakty o kreatíne sú také:

- zvyšuje silu

- napomáha k rastu svalovej hmoty (v reálnej miere)

- zlepšuje regeneráciu po silovom tréningu

Ako konkrétne kreatín v tele pracuje, si vysvetlíme veľmi ľahko. Pri silovom treningu potrebuje naše telo energiu. Jednoznačným a prvým zdrojom energie pre sval je istá látka ATP (adenozíntrifosfát). Kreatín sa naviaže na ATP a predĺži tým dobu, po ktorú táto látka dodáva svalu energiu, takže predĺži výkonnosť  svalov. Vďaka tomu možno zvládnete ešte jedno opakovanie, ešte dlhšie udržíte sval v kontrakcii a tým  aj následného rastu svalov.

ten najlepší

Teraz, keď vieme, prečo je dobré mať kreatín, sa pozrieme, aké sú jeho druhy a ako vybrať ten najlepší práve pre vás.

V súčasnej dobe je v ponuke mnoho foriem kreatínu a každá značka vám v podstate hovorí, že práve jej je ten TOP. V ponuke nájdeme najstaršie a najznámejšie kreatín monohydrát, kreatín etyl ester (CEE), kreatín hydrochlorid (creatine HCL), alebo kre-alkalyn a dokonca aj zmesky týchto uvedených. Úplne bez okolkov je totiž na prvom mieste v pomere cena / výkon / kvalita čistý kreatín monohydrát v micronizované (čiže lepšie rozpustnej) forme. Táto forma je na trhu najdlhšiu dobu a vďaka tomu je aj najviac prebádaná a preverená. Ostatné formy síce boli podrobené testom a výskumom, avšak výsledky zatiaľ nie sú natoľko presvedčivé, aby sa oplatilo do nich investovať, na rozdiel od monohydrátu, ktorý účinkuje na drvivú väčšinu športovcov a je cenovo veľmi dostupný.

 

správne dávkovanie

Vieme prečo, vieme aký a teraz si povieme koľko toho bieleho (kreatín vyzerá ako práškový cukor) prášku vlastne užívať.

Kreatín dávkujte 30 minút pred tréningom (2-5g) a potom ihneď po skončení tréningovej jednotky (opäť 2-5g).  Miešajte kreatín ideálne s vodou pred tréningom, po tréningu možno aj s proteínom.

Kreatín je teda jeden zo suplementov, ktorý zaručuje veľa muziky za málo peňazí.

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu