Účinky kreatínu

Účinky kreatínu
Na čo slúži: podporuje rast svalovej hmoty, zvyšuje silu - výkon - vytrvalosť

Štúdia v roku 1992 (Harris R. et al .) potvrdila, že nasycovacia fáza pár dní po 20g kreatínu denne, zvýšila jeho obsah v svalových bunkách o skoro 20%, čo bolo následne udržované po dlhšiu dobu, menšími dávkami. V tele 70 kg dospelého muža priemernej stavby sa nachádza asi 120g . To znamená, že okamžitá kapacita zásob pre krátkodobý výkon sa tiež zvýšila skoro o 20%, výkonnosť však nie je matematicky priamo úmerná.
Sú dva zásadné smery užívania.
1. Podpora výkonu v anaeróbnej aktivite, čo znamená krátkodobý intenzívny výkon (vzpieranie, beh na 100m, krátke výbušné cvičenia ap., efekt do 90 sekúnd) – prvoradý výkon (bez nasycovania)
2. Nasýtenie buniek kreatínom (CP), zlepšenie hydratácie, zväčšenie objemu buniek, sily a energetickej zásoby. – prvoradý objem. (s nasycovaním)
V jednom aj druhom prípade znamená, že ak sa budete pohybovať v anaeróbnej časti aktivity, ktorou cvičenie s činkami väčšinou je, pomáha rovnako krátkodobé ako aj dlhodobé nasýtenie kreatínom.
Preto užívanie klasického monohydrátu začína vždy nasýtením buniek, kvôli vedľajším stratám (Creatinine). Novodobé kreatíny ako Krea-Genic® a Kre-Alkalyn toto nasýtenie vďaka účinnnosti nepotrebujú, ale my sme sa počas testovania presvedčili, že zvýšené dávky týchto kreatínov, čo i len na 2 násobok na začiatku 3-4 dní účinok ešte zlepšili. 
Časovanie dávok je v začiatku fázy jasné, v primeraných časových rozostupoch prijať rozdelenú časť dennej dávky kreatínu. V prípade užívania kreatínu v tréningových dňoch je vhodné dávku užiť podľa stavu organizmu a nasledovnej intenzity tréningu pred ním aj po ňom.
Ak idete cvičiť a pred hodinou a pol ste obedovali, večerali alebo mali iné jedlo, efekt bude minimálny, preto je odporúčanie všetkých kreatínových, arginínových stimulačných a iných predtréningových produktov zamerané na užívanie na prázdny žalúdok. Od metabolizmu človeka a objemu koktejlu (al. vody) potom závisí, či sa prijatý kreatín vstrebe do tela za 30 alebo 60 minút. Počas fyzickej práce telo čerpá zo zásob najbližších zdrojov, teda ak sa kreatín bude nachádzať práve v krvi, jednoznačne pomôže vo výkone. 
Ďalšie štúdie z rokov 1993, 1997 a 1999 rozoberali užívanie kreatínu (CreaPure®) s rôznymi inými suplementmi, ako proteín, glukóza apod. Záverom bolo zistené, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje mixovanie s ostatnými suplementmi a jeho vstrbateľnosť je s minimálnymi odchýlkami podobná. 
Keď sa ale sústredíte na výkon, objem a silu, podanie kreatínu spoločne s inými prospešnými látkami ako sacharidy, aminokyseliny, arginín je samozrejme lepšie, pretože ponúka telu viac ako samotný kreatín. Rovnako je to po cvičení (Anabolické okno – do 90 minut po tréningu), ideálne je prijať ihneď po cvičení kreatín s aminokyselinami a adaptogénmi (Gainer, volumizér napríklad) na podporu anabolizmu a dodanie všetkých dôležitých živín pre regeneráciu po cvičení.

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu