Ohliadnutie za Mr. Olympia 2009

Ohliadnutie za Mr. Olympia 2009
Mr. Olympia 2009 je za nami. Poznáme víťaza, poznáme porazených. Prinášame Vám naše ohliadnutie za Olympiou.

Tak a máme to za sebou. Dlhý rok čakania je u konca a my opäť poznáme meno najlepšieho kulturistu planéty. Ešte nikdy nebolo o možnom víťazovi Olympie toľko dohadov ako tento rok, ešte nikdy nebolo štartové pole tak nabité ako tento rok. Viem, že túto vetu opakujú športoví žurnalisti a komentátori azda pri každej veľkej športovej udalosti, ale tentokrát tá veta iste platí. Mr. Olympia 2009 bola neskutočne očakávaná, do poslednej chvíle otvorená a mimoriadne nepredvídateľná.


Poznáme víťaza. Jay Cutler sa vrátil v najlepšej forme svojho života a zvíťazil zaslúžene. Akosi sme na starého dobrého Jaya všetci pozabudli a on nám všetkým ukázal, že neprávom. Pred Olympiou sa najčastejšie skloňovalo meno Phila Heata, niektorí verili v senzáciu v podobe víťazstva Kaia Greena, ktorý na Mr. Olympia debutoval. Pre niektorých bol Dexter tým mužom, ktorý predstavuje nový trend v hodnotení rozhodcov a teda pokiaľ príde v dobrej forme, a to Dexter príde vždy, predpokladal sa jeho opätovný triumf. Tí odvážnejší verili Denisovi Wolfovi, či geneticky nadanému Victorovi Martinezovi. Pre niekoho bol čiernym koňom Olympie Tony Freemen, občas sa diskutovalo o brutálnom Branchovi Warrenovi. Ale hovoril vôbec niekto pred Olympiou o tom, že by sa mohol Jay Cutler opäť stať Mr. Olympia? Iste, vylúčené to nebolo, ale tak celkom tomu nechcel veriť nikto.


Jay dokázal načasovať formu, prišiel plnší a v detailoch lepší ako pred rokom. Určite bol lepší ako pred dvoma rokmi, keď tak kontraverzne porazil Victora Martineza. V každom prípade Jay prepísal históriu a získal si sympatie, ktoré mu možno chýbali pri prvých dvoch tituloch. Cutler porazil sériového víťaza Ronnieho Colemana, rok na to v nie úplne najlepšej forme obhájil titul. Povedzme si to na rovinu, nie všetci fanúšikovia kulturistiky sa stotožňovali s Jayom Culterom ako so skutočnou jedničkou v kulturistike. Po tejto Olympii je asi všetko inak. Jaya Cultera musíme definitívne brať vážne.


Je evidentné, že kulturistická špička je tak vyrovnaná a tak široká ako nikdy predtým. Máme presvedčivého víťaza, ale máme aj ďalších 5-6 kandidátov, ktorí čakajú na svoju šancu. Tento rok skončil na druhom mieste perfektne pripravený a neskutočne masívny Branch Warren. V tesnom závese za ním sa umiestnili Dexter, Phil, Kai, Victor, teda kulturisti, z ktorých každý môže za určitých okolností vyhrať Olympiu. Je otázne, či ešte vôbec nastane obdobie, kedy Mr. Olympia obhajoval jeden titul za druhým. Éra absolútnej dominancie v podobe, ako nám to predviedli Arnold, Lee Haney, Dorian Yates, či naposledy Ronnie Coleman je očividne preč. V minulosti bolo o víťazovi takmer vždy už vopred rozhodnuté. Nikto ale dnes nedokáže predpovedať, či Jay Cutler dokáže o rok obhájiť svoj titul. Na jednej strane je tento stav skvelou správou pre fanúšikov, na druhej strane to trochu svedčí o tom, že napriek zástupu skvelých kulturistov nám chýba tá mimoriadna osobnosť, ten kulturista, ktorý by sa postavil na pódium a tak ako to robili dlhé roky Ronnie či Dorian hneď pri prvej porovnávačke všetkým bolo jasné, že táto súťaž môže mať len jedného víťaza.


Kulturistika je dnes zaujímavejšia a z diváckeho pohľadu atraktívnejšia ako kedykoľvek predtým. Kulturistika je iná ako kedysi. Čaká nás určite dlhý rok diskusií a dohadov. Mnohí kulturisti, ktorí tento rok nepredviedli svoje maximum, možno o rok prídu v úplne inej forme. Tí, čo stáli vo finále tento rok, musia svoje pozície obhájiť a nebudú to mať ľahké. Azda najväčšia pozornosť bude upretá na úradujúceho Mr. Olympia, ktorý sa bude musieť o svoj titul opäť riadne pobiť. Nechajme sa prekvapiť, ako to všetko dopadne.


Mr. Olympia 2009 pozná svojho víťaza. Tešíme sa na Olympiu 2010!


Dr. Kimlička

 

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu