Aminokyseliny a ich význam pre váš organizmus

Aminokyseliny a ich význam pre váš organizmus
Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky, teda aj tej svalovej. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie samo vytvoriť preto ich musíme prijať zo stravy. Prečítajte si viac o tom aký význam majú aminokyseliny z hľadiska výživy pre športovca.

Aminokyseliny sú alebo aminokarboxylové kyseliny sú organické zlúčeniny obsahujúce v molekule aminoskupinu (primárnu, sekundárnu či terciárnu) a karboxylovú skupinu. Sú základnou stavebnou jednotkou bunky.

Podľa vzájomnej polohy aminoskupiny a korboxyskupiny sa rozlišujú a-, b-, g-aminokyseliny atď. Aminokyseliny kódované (proteinogénne, bielkovinotvorné) sú stavebnými jednotkami bielkovín a tie sú základnou zložkou stravy ak sa snažíte zaznamenať nárast novej svalovej hmoty. Teda do nášho tela sa dostávajú najmä z bielkovín (po ich rozložení), ale môžeme ich prijať aj priamo v rôznych preparátoch, či doplnkoch stravy.

Tak ako v iných prípadoch je oveľa efektívnejšie siahnuť po aminokyselinových preparátoch, než by ste mali konzumovať obrovské množstvá mäsa, tvarohu, alebo vajec. Výhodou je, že aminokyseliny sú hydrolyzované, to znamená, že sú predtrávené a nezaťažujú tak tráviaci systém a teda ich vstrebávanie a využiteľnosť pre rast svalovej hmoty je lepšia ako u samotných bielkovýn. Najlepšie je však kombinovať amino a bielkoviny.  Medzi obľúbené patria aminokyseliny z hovädzieho mäsa, kazeínu, či populárny glutamín. Všetky tieto prípravky nájdete aj u nás v e-shope:

Micro Glutamin, Micelar kazein, Beef Protein Amino, vybrať si však u nás môžete aj z ďalších druhov a foriem aminokyselín, tie ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.

Esenciálne aminokyseliny si telo nevie samo vytvoriť preto ich musíme prijať zo stravy. Pre človeka sú esenciálne valín, leucín, izoleucín, fenylalanín,tryptofan, lyzín, metionín a treonín; ostatné sú neesenciálne. Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže vyprodukovať. Patria sem - alanín, asparagín, cystín, glutamín, glycín, histidín, karnitín, prolín, serín, tyrosín.

Zaradenie aminokyselín je prospešný najmä v období redukčných a pred súťažných diét, v objemovom období, keď máme dostatok kalórií, je užívanie aminokyselín zbytočné.

Z metabolického hľadiska, t. j. podľa možností ich zapojenia do metabolizmu cukrov a tukov, sa delia na:

  • glukogénne (pri ich štiepení vznikajú medziprodukty metabolizmu cukrov) - napr.: arginin, glutamín, glycín...
  • ketogénne (odbúravajú sa látky ktoré tvoria tuky) - napr.: leucín
  • glukogénne i ketogénne (štiepia sa zvyčajne na dva fragmenty, z ktorých jeden sa zapája do metabolizmu cukrov s druhý tukov) - napr.: - isoleucín, lyzín, fenylalanín, tyrosín, tryptofán

V čistej forme sú to biele kryštalické látky rozpustené vo vode. Ak vám teda nebude vyhovoať ich tabletková forma (tablety sú troch
u väčšie na prehĺtanie). je možné ich v práškovej forme rozpustiť vo vašom obľúbenom nápoji.

Dávkovanie aminokyselín je veľmi individuálne a záleží od konkrétneho produktu. Na úvod informácií o dávkovaní je však dôležité si uvedomiť to na čo upozorňuje osobne Dušan Ďubek, že jednotlivý výrobcovia uvádzajú hodnoty veľmi rôznym spôsobom (najmä v názvoch produktov ako AMINO 2200, AMINO 5600, AMINO 2500).

Porovnanie hodnôt jednotlivých prípravkov je preto trochu komplikovanejšie ako by sa mohlo zdať. Napríklad populárny prípravok AMINO 5600 od výrobcu SciTec v skutočnosti obsahuje celú dávku teda 5600mg až v 5tich tabletách, pričom prípravok AMINO 2500 od výrobcu ATP Nutrition obsahuje celú dávku v jednej jedinej tablete. Zatiaľ čo pri AMINO 2500 si vystačíte z 2-3 tabletami denne, u AMINO 5600 potrebujete zjesť 2-3 dávky po 4 tablety pre dosiahnutie rovnakého efektu. Číslat tak, ako to už býva, často zavádzajú a opäť platí, že menej je niekedy viac.

Optimálne množstvo aminokyselín pre dospelého človek za deň je niečo okolo 5-7g. Ako uviedol Dušan Ďubek pre športovca to môže byť až 20g za deň, to ale vždy konzultujte zo svojím trénerom či poradcom, v opačnom prípade sa riaďte pokynmi na obale daného výrobku.

Niektoré, aminokyseliny vyrobené z hovädzieho mäsa, alebo glutamín je dobré konzumovať pred spaním, kvôli ich priaznivému vplyvu na vylučovanie anabolických hormónov. Ostatné je vhodné užívať pred tréningom a ihneď po tréningu, aby sme umožnili regeneráciu svalových vlákien.

V druhej časti tejto série článkov o Aminokyselinách si bližšie predstavíme a popíšeme jednotlivé druhy aminokyselín dostupné v našom e-shope a ich význam pre váš organizmus.

Proteíny a doplnky výživy za výhodnú cenu